1. Odlučite koje sastojke želite koristiti za omlet - pokušajte ne koristiti više od 2-3 sastojka. Za klasični omlet možete koristiti: sir cheddar, šunku, gljive, papriku ili paradajz, luk, svježe bilje. Ako želite žudnju za posebnim omletom, odlučite se za brokoli, brie sir ili kukuruz i salsu.
2. Pazite na tavu koju koristite - svaki put kad napravite omlet, poslužite se nelepljivom tavom. Zagrijte tavu na srednjoj temperaturi sa žličicom putera i tek nakon toga dodajte omlet. Da biste okrenuli omlet, koristite silikonsku lopaticu. Dobit ćete vrlo ukusan i dobrog omleta. Da ga lakše otpustite, omlet lagano protresite lijevo i desno da se ne lijepi za ivice.
3. Pažljivo odaberite jaja koja ćete koristiti u omletu - prije upotrebe provjerite da li su jaja na sobnoj temperaturi.
4. Ako želite da dobijete tečan omlet, dodajte omlet mlijeko ili vrhnje. Obavezno slijedite proporcije: u svako jaje dodajte kašiku mlijeka / vrhnja.
5. I jaja dobro umutite - za pahuljastu omletu dobro umutite jaja, najbolje je viljuškom ili viljuškom, a ne mikserom. Ako želite da dobijete omlet od sufle, onda prvo umutite bjelanjke, a tek onda dodajte žumanca.
6. Ne ostavljajte da omlet gori - ovo jelo je osjetljivo i ne smije postati smeđe, pogotovo jer neće biti tako pahuljasto. Omlet ostavite na jakoj vatri u početku, a zatim kad počne da se pršti na jakoj vatri.
7. Pripremite sastojke omlete prvi put - omleta se kuha vrlo brzo, pa je dobro započeti s pripremom i sječenjem sastojaka, a tek potom omlet stavite na vatru.
8. Pripremite omlet u tavi prekrivenoj poklopcem. Na ovaj način dobit ćete ukusnu lepršavu omlet.
9. Ako odlučite napraviti omlet sa zelenilom (peršun, zeleni luk, bosiljak, itd.) Dodajte zelje nakon što maknete omlet sa vatre, u vrijeme posluživanja.
Mmmm ... već imamo savršen omlet !!!