Za recepte sa mesom
Dodajte sol i biber po ukusu, ali ne zaboravite neke detalje koji će mesne recepte pretvoriti u kulinarske delicije. Probajte začine poput peršuna, timijana, ruzmarina ili lovorova lista. Njihovi snažni ukusi pogodni su u mnoštvu recepata, od jela, roštilja, tjestenine s mesom, supama, do pripreme marinada ili dimljenog mesa.
Ako u kući nemate peršuna ili zelenog ruzmarina, možete ih zamijeniti njihovom osušenom verzijom. Arome nisu toliko intenzivne, ali efekat možete lako zamijeniti: dodajte veću količinu začina. Također se možete odlučiti za bijeli luk, origano, papriku ili mentu; divno će nadopuniti recepte s piletinom. Žitarice senfa, žalfije ili kopra dobra su ideja sa svinjetinom, a za govedinu ili janjetinu probajte ljute začine, poput čilija (sušene ljute paprike) ili đumbira.
Korijander je takođe popularan začin jer je vrlo svestran. Liči na peršun i može se koristiti u kuvanoj hrani, supama ili salatama. Za mesne recepte možete koristiti i mješavine koje su već stvorene od tih začina, u pravim količinama, poput Maggi Ideea Zilei piletine s češnjakom, zelenilom ili začinjenim.
Za Tjesteninu
U receptima za tjesteninu možete otkriti svoju kreativnost u kombiniranju začina prilikom pripreme umaka. Započnite dodavanjem luka ili bijelog luka, peršinovog lišća, origana i ruzmarina. Odavde možete probati ukus s vrućim paprikom u prahu, medom ili bosiljkom. Za umake od rajčice možete koristiti i sušene i zelene biljke. U receptima za tjesteninu s bijelim sosom možete isprobati sušeno bilje kako bi boja bila svijetla. Ako kod kuće nemate sve ove začine, najlakši način je da za umak od tjestenine koristite podlogu koja sadrži sve ove potrebne sastojke. U pakovanju Maggi Ideea Zilei već možete pronaći prave mješavine za Spaghete Bolognese, Spaghete Milanese, Penne Arrabiata ili Spaghete Carbonara.
Za ribu
Bilo da dodate začine izravno ribi ili umaku, možete se odlučiti za jednostavne sastojke koje vjerovatno već imate u kuhinji. Riba dobiva poseban ukus u kombinaciji s limunovim sokom ili kiselim umacima. Za to možete dodati kopar, đumbir, timijan ili lovorov list. Ako više volite ribu s roštilja, sušeno aromatično bilje će pružiti suptilnu aromu, dobro je samo upotpuniti okus prženog ugljena. Općenito je preporučljivo odlučiti se za glavni začin, osim soli i bibera, za postizanje uravnoteženog ukusa. Timijan i kopar imaju jaku aromu, kako svježih, tako i osušenih.
U slučaju recepata za pečenu ribu, račiće ili umak, možete dodati i začine poput bijelog luka, ljute paprike ili kumina. Ovisno o količinama, prema vašoj želji možete dobiti intenzivnu aromu ili čak brži ukus. Za salate ili recepte bez mesa
U nemasnim receptima možete kombinirati nekoliko vrsta začina i stvoriti jedinstven ukus za lagani obrok. Ako je u slučaju recepata za meso poželjnije koristiti glavni začin, za recepte za post možete isprobati različite kombinacije. Bilo da jede krompir, gljive, kupus ili pečene paprike, češnjak je pouzdan sastojak. Možete ga kombinirati sa timijanom, paprikom, ruzmarinom i đumbirom. Isprobajte zeleno bilje poput ruzmarina, bosiljka ili peršuna u ljetnim salatama, kanapovima ili ukusnim umacima od rajčice. U njihovoj suvoj verziji možete koristiti ove biljke tokom cijele godine.
Ne zaboravite da đumbir u prahu također nudi poseban okus u kuvanim receptima, možete ga dodati i prije kuhanja. Na kraju možete dodati malo listova bosiljka, peršun ili svježi kopar za ukras i prezentaciju.
Zašto koristiti začine?
Jeste li znali da je bilje veliki izvor vitamina? Peršun i korijander poznati su po vitaminu C i A, timijan i ruzmarin pomažu probavi, a bijeli luk prirodno jača imunitet. Možete ih koristiti i u kreativnim kulinarskim ukrasima ili jednostavno za posluživanje. Bilo koji obrok možete brzo pretvoriti u gozbu osjetila s nekoliko začina koji imate pri ruci.
Koje začine uvijek imate kod kuće?