Stalno miješajte
Pokušajte konstatno mješati gotovu rižu kako bi zrak stalno cirkulirao i dobit ćete tu ljepljivu konzistenciju. S druge strane, ako ne mješati dovoljno, riža će se zalijepiti i izgorjeti. Kada govorimo o savršenom rižotu jasno znamo da moramo mješati stalno jer ova riža postaje kremasta upravo od agitacije zrna riže
Ne stavljajte svu vodu odjednom
Ako isprva stavite svu vodu u rižu, dobićete samo kuhanu rižu. Pomalo dodajite vodu (ili supu koju želite), pričekajte dok riža ne upije količinu vode u koju ste stavili i tek tada dodajte još vode.
Stavite pravu količinu vode
Zapamtite da je omjer vode prema riži četiri šoljice vode i jedne šalice riže.
Rižu kuhajte dok ne dobije željenu konzistenciju
Kao i tjestenina, i riža bi trebala biti al dente - kuhana, ali biti malo tvrda kada je jedete. Zapamtite da ne pravite pirinčani puding!
Upotrijebite mali lonac
Ako je lonac u kojem se kuhala riža preširok, tada se taj kremasti sloj dobijen nakon trajnog mješanja riže neće formirati. Drugi problem koji se može pojaviti kada napravite rižoto u velikom loncu je to što će biti toplije i hladnija područja, jer plamen neće biti jednak loncu. Zato odaberite lonac koji odgovara veličini plamena na vašem šporetu.
Kuhajte na srednjoj temperaturi
Rižu treba raditi na srednje jakoj vatri, a ne na laganoj vatri.
U rižu dodajte već kuhano povrće
Ako želite dobiti ukusnu rižoto, povrće se mora dodati nakon što je prethodno skuhano. Ovaj aspekt je posebno važan za povrće koje ima puno vode u sebi (špinat, gljive, zeleni luk(mladi luk) itd.).
Na kraju dodajte sir
Na kraju kuhanja se moraju dodati parmezan i mascarpone sir. To je jedini način da dobijete kremastu i ukusnu rižoto.
Odlučite se za klasični recept
Ako već niste pripremali rižoto, najbolje rješenje je napraviti osnovni recept (pileća supa, sir i maslinovo ulje).